راهنماي ثبت دومين


چگونه يك دومين مناسب براي سايت خود انتخاب كنيم؟
«ديگر هيچ نام خوبي براي سايت موجود نيست.» اين جمله را بارها از زبان ديگران شنيده‌ايم و بيشتر به اين معناست كه تمام نام‌هاي مناسب قبلا اشغال شده‌اند. البته منظور از نام‌هاي مناسب، نام‌هاي كوتاه، شيك، گويا و البته با پسوند دات كام است. اما من عقيده دارم كه اگر كمي خلاق باشيم، همواره مي‌توانيم نامي را كه مناسب سايتمان باشد انتخاب نماييم.

شش نشانه يك دومين خوب
اجازه دهيد كه مشخصات يك دومين خوب را فهرست نمايم:
1- يك دومين خوب كوتاه است: البته هر روز بيش از قبل، شانس يافتن يك دومين با تعداد حروف كم، سخت و سخت‌تر مي‌شود اما من اگر بخواهم همين الآن می‌توانم دومين afghansecurity.com را ثبت كنم. شما برای ثبت چنين دوميني دلايل بسياری مي‌توانيد پيدا كنيد. با اين نام شما می‌توانيد اعتبار مناسبی برای سايت خود كسب كنيد ضمن اينكه املای آن به نوعيست كه امكان نگارش نادرست را به حداقل مي‌رساند. نام‌های طولانی بيشتر اوقات مناسب نيستند. اگر شما بخواهيد نام شركت خود را تماما در دومين خود وارد نماييد به اين مشكل برخواهيد خورد. ضمن اينكه برگردان كلمات دری به املای پينگليش همواره منحصر به فرد نيست. فرض كنيد نام شركت شما وب افزار بی‌كران باشد. در اين صورت دومين شما به اينصورت خواهد بود: webafzarebikaran. علاوه بر اينكه اغلب افراد با درج يا عدم درج حروف صدادار مانند اِ به پينگليش مشكل دارند، باز هم ممكن است كه در تلفظ صحيح كلمه بيكران دچار مشكل شده و آن را بی‌كاران بخوانند. شما می‌توانيد با بازی روی كلمات به تركيب‌هاي مناسبی برسيد.
2- يك دومين خوب بخاطر‌ماندنی است: شمانام‌های عمومی را همواره به راحتي حفظ می‌كنيد. دومين‌هايی همچون Art.Com و Fun.Com در حافظه بسيار ماندگارند. در عين حال دومين‌های ديگری هم وجود دارند كه با وجود عمومی نبودن به راحتي حفظ شده‌اند. نامهايی مانند Google.Com و Yahoo.Com هم از اين جمله‌اند كه برخی تغيير شكل يافته و يا مخفف يك جمله و يا مفهوم هستند. گاهی دلايل بخاطرسپاري خيلی ساده‌تر از اين حرف‌هاست. خوش‌آوايی يك كلمه و آهنگ مناسب هجاهای آن، معمولا تاثير بسزايی در بخاطرسپاری آن دارد. پس در مخفف‌سازي بايد توجه كنيم كه مجموعه بدست آمده، خوش‌اهنگ باشد.
3- يك دومين خوب نبايد با ديگر دومين‌ها اشتباه شود: برخي از افراد نام‌هايی را برای خود انتخاب می‌كنند كه قبلا توسط فرد معتبر، نهاد يا شركت معروفی اشغال شده است. سپس با ايجاد تغييراتی در آن مانند پسوند Net (يا پسوندهای ديگر) يا تغييراتی در املای قبلي، آن نام را ثبت می‌كنند.
4- يك دومين خوب را به سختی بايد غلط نگارش كرد: نام مورد نظر براي يك دومين بايد به گونه‌ای باشد كه افراد بازديد كننده براي نگارش آن دچار مشكل نشوند. اين مشكل معمولا در نام‌های طولانی و يا تركيبی بيشتر اتفاق می‌افتد. اين مساله را بايد جدی بگيريد چون همين مساله به ظاهر ساده ممكن است بسياری از مشتريان و بازديدكنندگانتان را در بلند مدت فراری دهد. املای متفاوت در زبان‌های مختلف نيز مي تواند باعث چنين مشكلی شود. برای مثال حفظ دومين هفته‌نامه الكترونيكی كاپوچينو (Cappuccinomag.Com) بخاطر املای سخت آن هميشه مشكل‌ساز بوده است.

5- يک دومين خوب بايد بيانگر فعاليت شما يا نوع آن باشد: يک نام خوب رای دومين شما بايد به گونه‌ای باشد که هر کسی بتواند با مشاهده آن، نوع فعاليتتان را تشخيص دهد. البته احتمال اينکه شما نامی پيدا کنيد که بصورت تک کلمه‌ای فعاليتتان را آشکارا بيان کند، بسيار اندک است با اين حال شما می‌توانيد با اضافه کردن برخی کلمات به کلمه پايه به دومين خوبی دست پيدا نماييد. فرض کنيم که شما قرار است سايتی با محتوای سرگرمی ايجاد نماييد. مسلم است که دومين‌های Fun.Com و Funny.Com قبلا اشغال شده‌اند. اما شما می‌توانيد نام BestFunny.Com را برای سايت خود انتخاب کنيد که هم بيانگر گرايش کاری شماست و هم به اصطلاح خوش‌نام است.

6- یک دومين خوب بايد مخاطبين شما را درست هدف بگيرد: امروزه بيشتر دومين‌های Com. و Net. يا Org. اشغال شده‌اند و به همين دليل پسوند‌های جديدی پديدار شده است. پسوند‌های cc. يا ws. همچنين tv. و to. پسوندهايی هستند که به تازگی بيش‌تر مشاهده می‌شوند. امتياز اين پسوندها تا پيش از اين متعلق به کشورهايی خاص بوده که از آن‌ها با شرايطی خريداری شده است. بسياری از افراد چنين پسوندهايی را برای دومين مورد نظر خود انتخاب می کنند. بسياری ديگر هم از پسوندهای اختصاصی کشور متبوع خويش استفاده می‌نمايند. با اين فرض اگر شما می خواهيد يک سايت با مضمون سرگرمی و مخاطبان افغانستانی ايجاد نماييد، بهترين انتخاب برای شما می تواند نام Fun.af باشد.

یک روش جالب برای يافتن نام مناسب
سايت‌هايی موجودند که به شما برای يافتن دومين مناسب کمک می‌کنند. برای کار با اين ابزار کافيست که کلمات کليدی نام را مشخص کنيد و منتظر پيشنهادها بمانيد. يکی از معروف‌ترين آن‌ها سايت NameBoy است که در نوع خود کامل‌ترين ليست را با پسوند‌های متعدد و کلمات متنوع به شما ارائه می دهد.
 
ContactOrderSite MapHome